Polityka pieniężna, finanse

Blog poświęcony polityce pieniężnej oraz finansom

Dlaczego ludzie oszczędzają pieniądze?

Ludzie dzielą się tych, którzy mają oszczędności i na tych, którzy wydają wszystko co tylko uda im się zarobić w jednym miesiącu. Dlaczego jest tak, że niektórzy pragną mieć zaoszczędzone pieniądze, a niektórzy wolą je tylko wydawać? Oczywiście istnieją przypadki, w których niektórzy chcieliby oszczędzać, jednak ich miesięczne zarobki są zbyt niskie. Ludzie lubią posiadać różne rzeczy, im więcej mamy pieniędzy, tym więcej możemy kupić, możemy zwiedzać świat, jeść nowe rzeczy, po co więc oszczędzać? To proste, życie nie zawsze układa się po naszej myśli, czasami dzieją się rzeczy, na które nie mamy wpływu, ludzie mogą z dnia na dzień stracić pracę i co wtedy? Osoby, które oszczędzały będą mieć zabezpieczenie finansowe, natomiast pozostałe osoby, nie będą mieć  za co żyć.

Ludzie oszczędzają pieniądze z różnych powodów, niektórzy to lubią (ponieważ rodzice uczyli ich oszczędzania), niektórzy zbierają na studia dzieci lub inne zajęcia, które mogą je rozwinąć, inni oszczędzają, ponieważ chcą kupić dom za gotówkę, bez konieczności ubiegania się o kredytyw banku. Oszczędzanie naprawdę się opłaca, tym bardziej, że większości rzeczy na które wydajemy pieniądze tak naprawdę nie są nam potrzebne. Oszczędzania nie można mylić ze skąpstwem.

Czy oszczędzając żyje się gorzej? Jeżeli nasze wydatki zawsze będą zaplanowane z pewnością nie obniżymy naszego standardu życia. Nawet na wakacjach można zaoszczędzić sporą część gotówki o ile z określonym wyprzedzeniem zrobi się rezerwację hotelu i biletu na samolot. W ostatniej chwili ceny zawsze są zawyżone, lecz tak mało osób o tym pamięta.